20.7.2024

Databáze dlužníků a kde prověřit dluhy

Pojem „dlužník” je zpravidla vnímán velmi negativně a spojován s představou člověka, který je nezodpovědný, zadlužuje se a závazky poté nesplácí. Nicméně do pozice dlužníka se může dostat snadno každý, ne nutně musí jít o notorické neplatiče. Někdy k tomu stačí jen nespárovaná platba, zapomenutá pokuta, nedoplatek na pojištění nebo třeba i nevyzvednutá pošta, v důsledku čehož se dlužníci o absenci nějaké platby a výzvě k její úhradě dozvídají pozdě. Mnohdy až když dojde na exekuci. Stejně tak rostoucí počet dluhů vede typicky ke ztrátě přehledu, kdy komu co platit - a místo řešení závazků se zadlužení jen prohlubuje.

Jak tomu všemu předejít? V článku se dozvíte, co dělat, když:

  • víte, že máte nějaké dluhy, a chcete mít přehled, komu a kolik dlužíte;
  • nebo si naopak ověřit, že nejste veden v databázi dlužníků;
  • případně jestli nějaké exekučně vymáhané dluhy nemá jiná osoba nebo firma.

Databáze dlužníků v ČR: Kde začít, když chcete zjistit dluhy - ať už své, nebo kohokoliv jiného?

Pokud má někdo dluh a ani na opakovanou výzvu k úhradě nereaguje, zpravidla se dostává do dlužnické databáze. Jaké - to závisí na typu dluhu, komu dluží nebo kdo jej po dlužnících vymáhá. Stejně tak se liší podmínky pro získání informací z těchto evidencí. Pokud si chcete ověřit, jestli někomu nedlužíte nebo jak je na tom někdo jiný s dluhy, nemuset se přitom nikde registrovat, dokládat totožnost a především ušetřit čas za cestu na úřad nebo obíhání jednotlivých míst, kde by teoreticky mohl nějaký dluh existovat, nejsnažším řešením je výpis z registru dlužníků

Jak takový výpis s přehledem dluhů kohokoliv získat? Na základě běžně dostupných údajů o prověřované osobě jako je jméno, datum narození / rodné číslo nebo IČO, které vyplníte do formuláře na hlavní straně, získáte ihned přehled o aktuálně exekučně vymáhaných dluzích (konkrétně těch, které vymáhají soudní exekutoři), zdali je daná osoba nebo firma v insolvenci nebo v evidenci nespolehlivých plátců. K dispozici jsou i detaily k jednotlivým záznamům jako datum nařízení exekuce, spisová značka, příp. výše dlužné částky, kontakt na exekutora a další, pro řešení dluhů zásadní informace. 

Výhodou registru dlužníků je kontrola kohokoliv. Pokud jej využijete pro kontrolu jiného subjektu, může vám výpis pomoci při rozhodování, zda s někým uzavřít obchodní spolupráci nebo - jste-li věřitel - má případný návrh na exekuci vůbec smysl (čím více dluhů, tím obvykle nižší šance na vymožení pohledávky). Užitečný je také v situacích jako výběr nájemníka nebo zaměstnanců. Navazovat jakýkoliv smluvní vztah s dlužníky s sebou totiž nese značná rizika nebo zbytečné komplikace, kterým se lze - právě díky výpisu z registru dlužníků - vyhnout.

Získat přehled o všech dluzích na pár kliknutí nelze. Výjimkou je Registr Dlužníků.

Výhodou registru dlužníků je to, že shromažďuje a v rámci jednoho výpisu poskytuje informace z více zdrojů: o exekucích, insolvencích i nespolehlivých plátcích. V České republice totiž jinak neexistuje jedna jednotná, ve smyslu “centrální”, databáze dlužníků, z níž lze jedním dotazem zjistit veškeré existující závazky.

Pokud chce tedy někdo mít jistotu, že skutečně nikde nemá žádné dluhy, je nutné každou instituci, kde by potenciálně dluh mohl být, kontaktovat zvlášť a vyžádat si potřebné informace. Což je nejen administrativně, ale především časově náročné. Už jen proto je při zjišťování dluhů vhodné jako první krok využít registr dlužníků a mít hned k dispozici informace, z nichž lze dále vycházet. 

Kde všude může být člověk veden jako dlužník? Příklady dalších databází dlužníků

Je-li dluh vymáhán soudním exekutorem, dlužník je v insolvenci nebo nespolehlivým plátcem, je v takovém případě dohledatelný v registru dlužníků. Jenže ačkoliv situace, kdy je exekucí pověřen soudní exekutor, převládají, některé instituce si mohou dluhy vymáhat i svépomocí, případně je řeší jinak než podle exekučního řádu. Pak nezbývá než se obrátit na jednotlivé subjekty/instituce a informace o dluzích žádat u každé zvlášť. To se týká dluhů např. u:

  • státní správy
  • (ČSSZ, Finanční úřad, obce, Celní správa / Policie ČR)
  • zdravotních pojišťoven (obvykle kombinují více způsobů, tzn. v registru dlužníků mohou být některé dluhy též dohledatelné)
  • poskytovatelů služeb jako internet, mobilní tarify, elektřina,...

Obvykle je i u výše uvedených možné ověřit případné dluhy online, skrze elektronický účet, nicméně s tím bývá spojena registrace, ověření totožnosti a jiné limitující podmínky. A co hlavně - zjistit takto dluhy lze pouze pro svou osobu, zkontrolovat někoho jiného - na rozdíl od výpisu z registru dlužníků - není možné. 

enlightenedCO JE DOBRÉ VĚDĚT
I přesto, že v České republice žádný oficiální CENTRÁLNÍ registr dlužníků neexistuje (přívlastek “centrální” je zde záměrně zdůrazněn), byly Českou obchodní inspekcí evidovány případy, kdy se za něj někdo vydával a klamal tak spotřebitele příslibem výpisu všech existujících dluhů. V ČR však dosud žádná taková oficiální služba neexistuje. Stejně tak pozor na nabídky bezplatných výpisů z databáze dlužníků. Přístup k některým datům o dlužnících je regulován vyhláškou, která mimo jiné stanovuje poplatek za každý výpis. Jestliže jej tedy někdo nabízí zdarma, může jít o snahu využít důvěřivosti a tíživé situace dlužníků a výměnou za osobní údaje poskytnout bezcenný dokument.
Autor: bb