Insolvenční kalkulačka
Spočítejte si, kolik budete při oddlužení splácet
Potýkáte se s dluhy, zvažujete svou situaci řešit insolvencí a zajímá vás, kolik budete měsíčně splácet? Využijte místo složitých vlastních výpočtů insolvence spolehlivou insolvenční kalkulačku. S tímto online nástrojem získáte snadno nejen přestavu o výši měsíčních srážek při oddlužení formou splátkového kalendáře, ale rovněž zda vůbec na oddlužení dosáhnete. V článku zjistíte, jak kalkulačka insolvence (někdy též kalkulačka oddlužení) funguje, co vše ovlivňuje výpočet insolvence či jaká je v insolvenci minimální splátka.
Insolvenční kalkulačka pro výpočet srážek v insolvenci
Důležité upozornění: Způsob výpočtu vychází ze zákonné úpravy. Kalkulačka insolvence má pouze informativní charakter, nejedná se o závazný výpočet a nenahrazuje právní pomoc. Zároveň pro povolení oddlužení je určující splnění i dalších podmínek než jen dostatečný příjem pro úhradu splátek (viz část Podmínky oddlužení v samostatném článku).
Insolvenční kalkulačka pracuje pouze s jednou z podmínek povolení oddlužení, a to výší příjmu (je-li dostatečný pro pokrytí splátek). Aby však dlužník mohl insolvenci vůbec využít, musí být v úpadku nebo alespoň hrozícím úpadku. To je stav, kdy dluží minimálně 2 věřitelům, tyto dluhy jsou po splatnosti více než 30 dní a není schopen je splácet. Jak tyto skutečnosti zjistit? Jednoduchým a rychlým pomocným ukazatelem může být kontrola v registru dlužníků.
Jejím výstupem je totiž výpis, který poskytne přehled závazků dlužníka vymáhaných v daný okamžik exekucí. Je-li dluh vymáhán už soudně, dá se usuzovat, že byl po splatnosti. Zároveň pokud je počet záznamů ve výpisu vysoký, případně se exekuce táhnou řadu let, lze dále předpokládat, že jsou pravděpodobně naplněny i další dvě podmínky – tj. různí věřitelé a neschopnost splácet. Výpis je navíc užitečný nejen při zvažování insolvence, ale později i pro zjištění jejího aktuálního stavu, je-li oddlužení schváleno.
Jak používat insolvenční kalkulačku
Použití kalkulačky insolvence je velmi jednoduché, pro výpočet insolvence stačí zadat:
- Zda budete o oddlužení žádat sám/sama, nebo s manželem/kou
- Výši vašeho čistého měsíčního příjmu
- Počet dětí (případně dalších vyživovaných osob)
- Přibližnou výši dluhů
Na základě těchto údajů zjistíte:
- máte-li dostatečný příjem pro povolení oddlužení
- výši měsíční splátky pro oddlužení
- měsíční odměnu insolenčnímu správci
- celkovou výši srážky, resp. kolik vám z příjmu zůstane
- kolik můžete splatit za 3 roky (v Kč a %)
Přesnou výši splátky při oddlužení plněním splátkového kalendáře dlužníkovi vypočítá soud v rámci insolvenčního procesu. Kalkulačka insolvence však může posloužit jako pomocný nástroj pro ty, kteří o podání návrhu na oddlužení uvažují a chtějí mít představu, kolik přibližně budou splácet.
Jak funguje kalkulačka insolvence
Výpočet insolvence se řídí pravidly stanovenými zákonem a vyhláškami, které určují, kolik peněz musí dlužníkovi zůstat na pokrytí základních potřeb a kolik může být strženo na úhradu dluhů.
Mezi faktory, které výsledek výpočtu insolvenčních srážek ovlivňují, patří:
- Nezabavitelná částka: Tato částka musí dlužníkovi zůstat vždy. V roce 2025 činí základní nezabavitelná částka přibližně 13 027 Kč měsíčně (zahrnuje životní minimum a normativní náklady na bydlení, resp. ⅔ jejich součtu). S každou vyživovanou osobu, typicky děti, případně je-li jeden z manželů nebo registrovaných partnerů ve starobním, invalidním nebo starobním důchodu, se ještě zvyšuje.
- Příjem dlužníka: Čím vyšší je váš čistý příjem, tím vyšší částka může být stržena.
- Společné oddlužení manželů: Manželé mohou podat společný návrh na oddlužení, což je výhodné zejména v případě společných dluhů (nižší náklady, snazší splnění podmínek oddlužení, využití obou příjmů atp.)
Součástí měsíční srážky je také navíc odměna a náhrada hotových výdajů insolvenčního správce, a to:
- od rozhodnutí o povolení oddlužení do rozhodnutí o schválení oddlužení
pro jednotlivce 1 800 Kč (2 178 Kč s DPH), při společném návrhů manželů 2 700 Kč (3 267 Kč s DPH) za každý započatý kalendářní měsíc - po schválení oddlužení do skončení plnění splátkového kalendáře
pro jednotlivce 900 Kč (1 089 Kč s DPH) a pro manžele 1 350 Kč (1 633,50 Kč s DPH) za každý započatý kalendářní měsíc
Jinými slovy – částka, která jde věřitelům, se nerovná tomu, co je vám strženo z příjmu, ale je ponížena o zmíněné náklady, případně ještě další prioritní pohledávky (např. výživné).
Kromě nich se v průběhu insolvenčního řízení mohou vyskytnout i další výdaje, které musí hradit dlužník, např. odměnu insolvenčnímu správci za přezkoumání pohledávek apod. Rovněž s podáním insolvenčního návrhu, resp. sepsáním návrhu na povolení oddlužení je spojená jednorázová platba ve výši 4 000 Kč, resp. 6000 Kč u manželů (4 840 Kč, resp. 7 260 Kč s DPH).
Časté dotazy
V insolvenční kalkulačce mi vyšlo, že nesplňuji podmínky pro oddlužení. Co to znamená?
Jednou z podmínek pro povolení oddlužení je schopnost dlužníka splácet v plné výši tzv. minimální splátku insolvence. To znamená, že musí být svým příjmem schopen každý měsíc pokrýt náklady na vedení insolvence (odměnu insolvenčního správce + hotové výdaje) a minimálně stejnou částku zaplatit i věřitelům. Nejnižší možná měsíční splátka je tedy 2 178 Kč, resp. 3267 Kč u manželů. Má-li dlužník vyživovací povinnost, zvyšuje se tato částka o výživné.
Upozornění: Kalkulačka insolvence při posouzení splnění podmínek pro oddlužení zohledňuje pouze kritérium příjmu, nebere v potaz další zákonem dané skutečnosti.
Jak zjistím, jestli splňuji podmínky pro oddlužení?
Kromě schopnosti splácet minimální splátku je jedním z hlavních kritérií pro oddlužení úpadek dlužníka, nebo hrozící úpadek. To znamená, že dluží minimálně 2 různým věřitelům, je v platební neschopnosti (= nezvládá splácet své dluhy) a tyto dluhy jsou po splatnosti déle než 30 dní. Pro ověření, zda splňujete toto kritérium, může být nápomocný výpis z registru dlužníků, který poskytne přehled závazků dlužníka vymáhaných v daný okamžik exekucí. Mezi další podmínky, které soud posuzuje, patří poctivý záměr, odpovědný přístup k plnění povinností či insolvenční historie.
Je nějaký rozdíl mezi srážkami v insolvenci a exekuci?
Ano i ne. V případě exekuce – pokud se nejedná o přednostní pohledávky nebo dlužník nemá 4 a více exekucí – se sráží pouze jedna třetina z částky zbývající po odečtení nezabavitelné částky, dvě třetiny zůstávají dlužníkovi. U insolvence se bez ohledu na typ pohledávky sráží vždy dvě třetiny. To znamená, že v insolvenci se uplatňuje přísnější režim a srážky jsou vyšší.
Jak zjistím aktuální informace k vlastní insolvenci nebo i zda je někdo jiný v insolvenci?
Obě skutečnosti lze snadno zjistit online prostřednictvím výpisu z registru dlužníků. Není k tomu potřeba žádná registrace a navíc kromě aktuálního stavu insolvenčního řízení obsahuje i přehled exekucí. A to nejen pro vlastní osobu, ale i kohokoliv jiného.