22.8.2024

Jste na seznamu dlužníků zdravotního pojištění? 

Důsledky nezaplacení zdravotního pojištění a jak dluh na zdravotním pojištění řešit


Zdravotní pojištění hraje klíčovou roli v zajištění dostupnosti zdravotní péče pro všechny občany v České republice a je nedílnou součástí sociálního zabezpečení. Jen díky němu máme nárok na bezplatnou státní zdravotní péči. Na rozdíl od sociálního pojištění je zdravotní pojištění u nás povinné pro všechny občany ČR. 

Ale co když se ocitnete v situaci, kdy nejste schopni platit pojistné včas a pravidelně? Jaké jsou důsledky nezaplaceného zdravotního pojištění, jak zjistit, zda dlužíte na zdravotním pojištění a jste tudíž evidováni v seznamu dlužníků zdravotního pojištění?

Kdo má v ČR povinnost platit zdravotní pojištění

Zdravotní pojištění je na základě zákona povinné pro všechny osoby s trvalým pobytem v ČR, bez ohledu na jejich státní občanství. Nejde o dobrovolnou záležitost. Tato povinnost přitom vzniká dnem narození, případně dnem nabytím trvalého pobytu v ČR. Pokud někdo nemá v ČR trvalý pobyt, ale pracuje u zaměstnavatele se sídlem v ČR a pracovní poměr je uzavřen podle českých právních předpisů, pak i tato osoba musí platit zdravotní pojištění. Výjimkou jsou občané ČR, kteří dlouhodobě (déle než 6 měsíců) pobývají v zahraničí a doloží, že zde mají uzavřené zdravotní pojištění.

I když se zdravotní pojištění týká každého, ne všichni jej platí sami a za některé skupiny jej hradí stát. Plátce tak lze rozdělit do několika skupin:

  • Zaměstnanci: Zdravotní pojištění je strháváno ze mzdy a odváděno zaměstnavatelem.
  • Zaměstnavatelé: Odvádí zdravotní pojištění za zaměstnance, přičemž 2/3 hradí zaměstnavatel a 1/3 zaměstnanec.
  • OSVČ a OBZP: Zdravotní pojištění si platí samy.
  • Stát: Hradí pojistné za určité skupiny, konkrétně např. nezaopatřené děti, studenty, osoby na mateřské nebo rodičovské, důchodce, dlouhodobě nemocné, uchazeče o zaměstnání registrované na Úřadu práce apod.

Jak zjistit dluh na zdravotním pojištění nebo jestli máte zaplacené zdravotní pojištění

Možností, jak zjistit případný dluh u zdravotní pojišťovny, nebo si naopak ověřit, že všechny platby proběhly řádně a zdravotní pojištění máte zaplacené, je více. Záleží i na tom, o jakou pojišťovnu jde nebo v jaké fázi se dluh nachází. 

Pokud už je dluh vymáhán exekučně a pojišťovna jej vymáhá prostřednictvím soudního exekutora, nejsnazším způsobem je pořízení výpisu z registru dlužníků. Vedle dluhů na zdravotním pojištění jsou do této evidence zapisována všechna probíhající exekuční řízení vedená soudními exekutory, jde tak o jeden z nejefektivnějších způsobů, jak získat komplexní přehled o svých závazcích. A to online, bez jakékoliv registrace, do pár minut. Výpis s informacemi o dluzích si navíc můžete opatřit nejen pro sebe, ale i na libovolnou jinou osobu nebo i firmu.

Kromě registru dlužníků můžete zjistit dluh také přímo u své zdravotní pojišťovny. Většina pojišťoven už nabízí aplikaci nebo jinou online platformu, v níž lze zkontrolovat historii plateb a zjistit případné nedoplatky. Například u VZP je to Moje VZP, u OZP VITAKARTA, VoZP provozuje klientský portál VoZP Online.  Preferujete osobní kontakt? Dalším způsobem, jak zjistit, jestli máte zaplacené zdravotní pojištění, je návštěva některé z poboček, kde vám na počkání a bezplatně poskytnou tzv. vyúčtování pojistného na veřejné zdravotní pojištění. 

enlightenedDOPORUČENÍ
Služba Registrdluzniku.cz shromažďuje na jednom místě dostupné informace o dlužnících. Výpisem z registru dlužníků tak můžete zjistit nejen případné dluhy na zdravotním pojištění, ale i všechny další, které jsou v daný okamžik vymáhané soudními exekutory. A k tomu navíc zda je kontrolovaný subjekt v insolvenci nebo evidován jako nespolehlivý plátce DPH. Tato data přitom můžete získat o libovolné osobě nebo firmě. Bez registrace, online, stačí vyplnit formulář na hlavní straně. Pokud si nejste jistí, nemáte-li nějaké závazky, třeba i nevědomé (např. v důsledku nespárované platby, opomenutí nějaké úhrady…), kvůli nimž je na vás uvalena exekuce, jedním jediným výpisem lze snadno vše ověřit.

Jak vznikne dluh u zdravotní pojišťovny?

Není-li pojištění hrazeno řádně a včas, vzniká u pojišťovny dluh na zdravotním pojištění. Přirozeně se tato situace týká zejména těch, kteří si pojištění platí sami. Příčinou neplacení zdravotního pojištění přitom nemusí být jen záměr, ale třeba i neznalost nebo nepozornost. 

Nejčastější příčiny vzniku dluhu na zdravotním pojištění

no Neuhrazení záloh: Pokud jste OSVČ, jste povinna odvádět zálohy na zdravotní pojištění formou měsíčních záloh. Pokud tyto zálohy neuhradíte včas a v celé výši, vzniká dluh.

no Platba nižší částky: Často se tak děje v situaci, kdy plátce hradí zálohy formou trvalého příkazu a při změně výše pojistného neupraví částku v příkazu

no Administrativní chyby: Nesprávně zadané údaje u platby jako např. číslo účtu nebo konstantní a variabilní symbol, které brání správné identifikaci platby.

no Nevědomost: Absence informací, kdo, kdy a v jaké výši je povinen pojištění hradit. Zdravotní pojišťovny navíc nemají povinnost informovat pojištěnce o vzniku dluhu, což zvyšuje riziko nevědomého zadlužení. 

no Změna životní situace: K nesrovnalostem ve výpočtu pojistného a následně ke vzniku dluhu může snadno dojít i v návaznosti na změnu zaměstnání, mezidobí mezi ukončením studia a nástupem do práce nebo při odchodu do důchodu

Důsledky dlouhodobého neplacení zdravotního pojištění

Pokud není pojistné hrazeno, a nejedná se jen o výjimečné opomenutí nebo jen zpoždění platby, nejenže vám u zdravotní pojišťovny vzniká dluh, ale s každým dnem existence nedoplatku se zvyšuje o penále, a to ve výši 0,0348 % dlužné částky. Při dlouhodobém neplacení zdravotního pojištění se tak původní dlužná částka může vyšplhat i na násobky. Pojišťovna jej navíc může vymáhat exekučně, v takovém případě má jako přednostní pohledávka přednost před jinými. Je důležité vědět, že pojišťovna nemá povinnost o vzniku nedoplatku informovat, což zvyšuje riziko nevědomého zadlužení. Například VZP tak sice činí, ale spoléhat na to se nemusí vyplatit. 

Mám dluh na zdravotním pojištění. Co teď?

I v případě neplacení zdravotního pojištění máte stále nárok na bezplatnou zdravotní péči. Nicméně jak už bylo zmíněno v úvodu, platit jej je povinné a vyhýbat se úhradě se nemusí z důvodu narůstajícího penále a hrozby exekuce vyplatit. 

Jak tedy postupovat, zjistíte-li, že kvůli dlouhodobému neplacení jste u své pojišťovny veden na pomyslném seznamu dlužníků zdravotního pojištění?

DOPORUČENÝ POSTUP

1. Zjistěte, kolik aktuálně zdravotní pojišťovně dlužíte. Pokud je už dluh ve fázi vymáhání soudním exekutorem, lze tak prostřednictvím výpisu z registru dlužníků. Alternativně přímo u pojišťovny (online, osobní návštěvou…).

2. Máte-li k dispozici finanční prostředky na úhradu dluhu včetně penále, co nejdříve jej uhraďte na příslušný účet pojišťovny. Jen pozor, číslo účtu pro platby pojistného bývá odlišné od účtu pro platby penále a pokut. Rovněž nezapomeňte uvést variabilní symbol. DOKUD NENÍ CELÝ DLUH UHRAZEN, PENÁLE SE PŘIČÍTÁ KAŽDÝ DEN!

3. Pokud nemáte dostatek financí na pokrytí celého dluhu, zkuste se s pojišťovnou domluvit na splátkovém kalendáři, případně požádat i o prominutí penále.

Nezapomeňte, že kromě splátek dluhu je třeba nadále hradit i běžné pojistné.

enlightenedCo když za mě zaměstnavatel neplatí zdravotní pojištění?
Jelikož úhrada pojistného za zaměstnance je povinností zaměstnavatele, i když jej nebude platit, pro vás jako zaměstnance z toho neplynou žádné důsledky a se vzniklým dluhem nemáte nic společného.

Dostat se na seznam dlužníků zdravotního pojištění není nic příjemného. Nicméně pokud prokážete, že máte zájem situaci řešit, pojišťovna vám může vyjít vstříc. Naopak nebudete-li dluh na zdravotním pojištění řešit, může pojišťovna přistoupit k jeho vymáhání exekutorem. Pro dlužníka to pak znamená hradit nejen dlužné pojistné, už tak navýšené o penále, ale k tomu i náklady exekučního řízení. 

Autor: bl