Sledování insolvence: jak na to a doporučení
Insolvence nebo-li insolvenční řízení představuje pro dlužníky možnost, jak se dostat z dluhové pasti a začít znovu s “čistým štítem”. Jde o zákonem stanovený postup, který může dlužníka osvobodit od všech dluhů, a zároveň zajistit, aby alespoň část pohledávek věřitelů byla uspokojena.
Pokud je někdo v insolvenci (jinými slovy je na něj vedeno insolvenční řízení), jsou tím dotčeni nejen věřitelé, ale může být v podstatě kdokoli, kdo s touto osobou má nějaký vztah.
- jak najít osobu v insolvenci
- možnosti sledování insolvence a jak zjistit stav insolvence
- a především proč nestačí jen sledování insolvence a je vhodné prověření všech závazků dlužníka v registru dlužníků insolvence.
Jak najít osobu v insolvenci? Pomůže registr dlužníků insolvence
Po zahájení insolvenčního řízení, stejně jako u exekuce, dochází k zápisu dlužníka do příslušného dlužnického registru či rejstříku. V obou případech jde o veřejné databáze, vyhledávat v nich tedy může kdokoliv, a to libovolnou osobu. Nicméně jednotlivé dlužnické databáze nejsou nijak propojeny a pokud chce někdo získat kompletní profil dlužníka, musel by procházet každou zvlášť.
Velkým usnadněním v tomto směru je služba Registr Dlužníků dostupná na webu Registrdluzniku.cz, která shromažďuje data z obou databází a na základě jednoho vyhledání tak umožňuje nejen zjistit, jestli je někdo v insolvenci, ale zároveň poskytne k této osobě i přehled dluhů, které jsou u ní v podobě exekuce aktuálně vymáhány. Místo zdlouhavého hledání a více výpisů tak stačí jeden, jímž získáte veškeré veřejně dostupné informace o dlužníkovi. Včetně toho, je-li dlužník veden jako nespolehlivý plátce.
Co je pro kontrolu v registru dlužníků insolvence potřeba?
Pouze základní, běžně dostupné informace o kontrolované osobě: u osob celé jméno a datum narození, nebo rodné číslo, u firem IČO.
Co lze z výpisu zjistit? Insolvence a exekuce na jednom místě
Pokud u kontrolované osoby probíhá insolvenční řízení, výpis obsahuje záznam o insolvenci vč. data zahájení řízení, spisové značky a aktuálního stavu insolvence. Dále je k dispozici přehled exekucí, které jsou v daný okamžik u kontrolované osoby evidovány, opět včetně data nařízení a spisové značky. Podrobnosti o exekuci jako výše dlužné částky nebo kontakt na exekutora jsou součástí detailu každé exekuce. Je-li dlužník plátcem DPH, po zadání DIČ lze ověřit řádné plnění této povinnosti.
Možnosti sledování insolvence a jak zjistit stav insolvence
Průběh celého insolvenčního řízení – a to už od okamžiku, kdy je insolvenčnímu soudu doručen insolvenční návrh – je veřejný a je evidován v insolvenčním rejstříku. Insolvenční soud je totiž ze zákona povinen v něm zveřejňovat veškeré informace a dokumentace týkající se insolvenčního řízení. Nahlédnutí do insolvenčního rejstříku je tedy jedním ze způsobů, jak zjistit stav insolvence.
Druhým je již zmíněný výpis z registru dlužníků insolvence opatřený na webu Registrdluzniku.cz, kde kromě aktuálního stavu insolvence získáte přístup i k dalším informacím o dlužníkovi. I touto cestou je tedy sledování insolvence možné.
Jen sledování insolvence nestačí. Komplexní prověření v registru dlužníků je spolehlivější
Dlužnické registry, jako je i insolvenční rejstřík, jsou podstatným zdrojem informací pro dlužníky, věřitele, zaměstnavatele, obchodní partnery nebo obecně všechny, kteří vstupují do nějakých právních vztahů s osobami, které neznají příliš dobře. Umožňují zjistit aktuální stav probíhajících řízení a jsou způsobem, jak si předem ověřit spolehlivost druhé strany a vyhnout se zbytečným rizikům a komplikacím.
Zejména při prověřování jiné osoby však pouhá kontrola insolvence není zcela dostačující a je na místě kontrola i v jiných databázích dlužníků. Z jakého důvodu?
Proč je důležitá nejen kontrola insolvence, ale i exekucí?
JSEM DLUŽNÍK
- získání přehledu o všech dluzích vymáhaných v podobě exekuce, včetně odhalení těch, kterých si dlužník ani nebyl vědom
- použití výpisu jako součást podkladů pro insolvenčního správce a urychlení procesu
- kontrola výmazu z registru dlužníků po insolvenci (resp. znepřístupnění tohoto záznamu) a stejně tak výmazu z exekuční databáze, pokud bylo oddlužení úspěšné
JSEM VĚŘITEL
- zjištění “míry zadlužení” dlužníka – pokud bude mít mnoho dluhů, je možné, že podá návrh na insolvenci a věřitel si pak musí ohlídat, aby svou pohledávku včas přihlásil do insolvenčního řízení
- kontrola zahájení insolvenčního řízení a tedy podnět k přihlášení svých pohledávek
- získání určité představy o šanci na uspokojení vlastní pohledávky (s vyšším počtem věřitelů, zejména u nezajištěných pohledávek, se snižuje)
JSEM ZAMĚSTNAVATEL
- při náboru nových zaměstnanců: ověření spolehlivosti, navíc insolvence i “pouhé” exekuce znamenají pro zaměstnavatele vždy určitou administrativní zátěž
👉 VYBÍRÁM NOVÉHO NÁJEMNÍKA, KUPUJI AUTO, NEMOVITOST, NAKUPUJI V E-SHOPU NEBO ZVAŽUJI NOVOU SPOLUPRÁCI, NOVÝ OBCHODNÍ VZTAH
- prověření spolehlivosti a schopnosti plnit závazky
- snížení rizika nedodání služby či naopak nezaplacení za využití služby, neuhrazení nájmu apod.
- ověření, že předmět koupě nemá právní vady – např. není součástí exekučního řízení, kdy by mohl být novému majiteli bez náhrady zabaven
Kdy dochází k výmazu z registru dlužníků po insolvenci
I když je insolvence a oddlužení úspěšné, nedochází ihned ke smazání dlužníka z databáze. Důvodem je jednak skutečnost, že osvobození od dluhů může být později ještě za určitých okolností zrušeno, jednak i transparentnost. Každý má tak možnost prověřit si dlužnickou minulost libovolné osoby a v případě jakýchkoliv pochyb o její spolehlivosti – třeba právě na základě záznamu v insolvenční nebo exekuční databázi – od nákupu, spolupráce nebo jednání s takovou osobou ustoupit.
Každý dlužník tedy musí počítat s tím, že k výmazu z registru dlužníků po insolvenci, resp. formálně pouze znepřístupnění záznamu pro veřejnost, dochází až po uplynutí 3 let. Zda byl záznam skutečně smazán (znepřístupněn), lze zkontrolovat opět výpisem.
Související: Kompletní průvodce insolvencí
Přečtěte si i další články na toto téma: